Hlinikové alebo plastové okná? Ktoré z nich je lepšia voľba?

Hliník verzus plast. To je otázka. Tieto dva materiály hrajú dôležitú úlohu pri výrobe okien. Obidva fungujú na trhu už dlhodobejšie, hlinikove okna sa však dostávajú do popredia čoraz častejšie. Aj vďaka novým dizajnom domov a bytov, aj z dôvodu kladenia väčšieho dôrazu na udržateľnosť. Poďme si porovnať tieto materiály z hľadiska použitia na výrobu okien. Plastové okná sú populárnou voľbou užívateľov už niekoľko rokov. Ktorá bytovka nevymenila staré okná za plastové, ako keby ani nebola. Domy detto. Plastové okná oproti tým starým, klasickým dreveným lepšie tesnia, odhlučňujú a okrem toho, že sklá musíte samozrejme umývať, rámy taktiež stačí iba pretrieť a hotovo. Žiadne ochranné nátery a po čase odlupujúca sa vrstva farby.

Okna

Keď si na druhej strane zoberieme hliníkové okná, sú na tom rovnako. Ale v ich prípade ešte o trošku lepšie. Hliník logicky vydrží dlhšie ako plast, takže si môžete vaše hliníkové okná užívať oveľa viac. Ak si nevyberiete správny typ plastových okien s určitým počtom komôr, môže sa stať, že tepelná a hluková izolácia koniec koncov nebude žiadna výhra. A trvácnosť? Po čase sa jednotlivé komponenty začínajú opotrebovávať, mechanické poškodenie je viditeľnejšie. Kďežto hliníkové okná znesú čokoľvek. Škrabance, preliačenie, ohnutie? To určite nehrozí. Jedine, že by ste vynaložili maximálne veľké zaťaženie.

Okna2

Hliníkové okná sú týmto spôsobom konštruované cielene. Sú totiž často využívané pri stavbách s veľkými oknami, takže ťažkú sklenenú platňu musia vedieť uniesť. Hliníkové okná taktiež prinášajú väčšiu možnosť výberu farieb ako plastové. Pôsobia tak elegantnejším, moderným a industriálnym štýlom. Či si vyberiete plastové alebo hliníkové okná, je čisto len na vašej preferencii. Obidve majú pozitíva a negatíva, avšak hliníkové okná, aj s použitím novodobejších technológií, v tomto závode o prvenstvo medzi oknami mierne napredujú.