Na Černobyľ sa nedá zabudnúť

Jadrová elektráreň v Černobyle sa začala stavať v roku 1970. Po jej spustení o 7 rokov neskôr sa začalo zaľudňovanie satelitného mestečka Pripjať. Plány ZSSR s oboma projektami boli veľké, elektráreň sa mala stať najväčšou vo svete. Nikto však netušil, že sa o pár rokov zapíše do histórie ako nočná mora.

plynová maska

26. apríla 1986sa v jadrovej elektrárni stala nehoda, ktorá vyústila do najväčšej katastrofy jadrovej energetiky ľudstva. Jej príčinou bolo spojenie niekoľkých zlyhaní. Výbuch elektrárne začal na štvrtom reaktory, ktorý nemal aktualizovaný systém a bol málo automatizovaný. V osudné okamihy ho obsluhoval menej skúsený personál. Navyše sa v ten večer robili v elektrárni experimenty a tie zapríčinili zničenie jadra reaktora. Ani nie minútu po začatí experimentu nastali dva veľké výbuchy. Druhá explózia mala charakteristiky jadrového výbuchu a bola sprevádzaná modrou žiarou a oblakom v tvare hríbu. Ihneď po výbuchu boli ostatné reaktory odstavené a riadenie bolo nastavené na krízový režim.

Do elektrárne prichádzajú hasiči a armáda chemickej brigády, všetci dostali reálne hodnoty radiácie…nikto na to nebol upozornený. Požiar zapríčinený výbuchmi sa im podarilo uhasiť, ale zničené jadro horelo ešte do 10. mája. Reaktor bol uzavretý do špeciálneho betónového sarkofágu. Nič však nezabránilo tomu, aby bolo postupne zamorené nielen okolie, ale aj vzdialené mestá a štáty. Kontaminované mraky leteli cez Škandináviu, Ukrajinu, Poľsko, Československo a Rakúsko. Najviac postihnuté boli Bielorusko a Ukrajina. Začala sa evakuácia najviac postihnutých oblastí a ich dekontaminácia. Pri takejto neskutočnej katastrofe, bol výpadok elektriny v okolí naozaj maličkosťou.

černobyl

Počet obetí havárie sa nedá presne určiť. Prvými boli pracovníci, ktorý uhasili požiar. Do troch dní od výbuchu bolo skoro 300 ľudí hospitalizovaných a trpeli rôznymi ochoreniami spôsobené žiarením. Odhaduje sa, že na svete žije asi 10 miliónov ľudí, ktorí sú postihnutí následkami žiarenia. Najviac trpiace satelitné mestečko Pripjať je dnes mestom duchov. Jeho obyvatelia boli deň po výbuchu vyzvaní k okamžitému opusteniu mesta a tým pádom si so sebou nemohli vziať žiadne veci. Nikdy už nemali možnosť návratu.