Toaletný papier a jeho história

Mimo skazu, utrpenie a rabovanie teda možno hovoriť aspoň o jednej výhode, ktorou niečo zlepšili. Oveľa dlhšie sme však nepoznali ani toaletný papier. Dnes je súčasťou toaliet, no v minulosti si museli ľudia vystačiť s celkom inými materiálmi.toaletní papír.jpg
Od výmyslu sveta po súčasnosť
Najstaršie spôsoby vlastnej hygieny boli v podobe, sena, trávy, listov a vody. Až pomerne nedávno sa objavili prvé formy starých textílií, čo bolo vysoko nákladné, alebo lacného papiera. Toaletný papier, ako ho poznáme dnes, sa do našich končín dostával len posledných niekoľko desaťročí. V západnej Európe je známejší oveľa dlhšie spolu s Amerikou a britskými kolóniami. Mimo všetky prostriedky sú v tejto oblasti zaznamenané aj zvláštne extrémy v podobe využívania mačiatok medzi šľachtou na stredovekých hradoch a napríklad u Rimanov boli zaznamenávané fakle s hubou alebo textíliou, ktoré nosili so sebou, no neslúžili na svietenie, ale na osobnú hygienu.
Dnes toaletný papier formuje zariadenie toaliet
Pre toaletný papier dnes existuje viacero držiakov, políc a rôznych zaujímavých nástrojov slúžiacich ako odkladacie priestory, držiaky, či len stojany. Najideálnejšie vyrobené z nerezu a kovu sú najtrvácnejším materiálom. Často ide o interiérový doplnok toalety, aj keď každý vie, na čo presne papier slúži. Aj jemu je však možné dodať osobitný vzhľad. Záleží len od miesta, koľko na toalete pre papier zostáva. Aj pestrosť rôznych zariadení nám svedčí, že posledných 50 rokov si bez toaletného papiere nemôžeme a nechceme predstaviť bežnú slovenskú toaletu.papír.jpg
Moderný toaletný papier
Výhody toaletného papiera sú, že je ľahko použiteľný, výborne absorbujúci, môže byť vhodne dostupný pri toalete a môže byť spláchnutý vo väčšine krajín, kde je toaletný papier bežný. V oblastiach, kde sú bežné vyhnívacie nádrže a vo väčšine rozvojových krajín sa použitý toaletný papier obvykle vloží do odpadovej nádoby vedľa toalety, pretože kanalizácia alebo septický (vyhnívací) systém nedokáže toaletný papier spracovať.
Toaletný papier je dostupný v niekoľkých typoch, farebných variantoch, dekoráciách a štruktúrach, aby vyhovel individuálnym preferenciám. Toaletný papier sa typicky produkuje z recyklovaného papiera. Z environmentálneho hľadiska by producenti toaletného papiera nemuseli použiť bielenie, čo by redukovalo spotrebu dreva a zamorenie vôd.